Управліннями Держгірпромнагляду по Вінницькій області на вимогу Комітету з 19 січня розпочато позапланові перевірки лікувальних закладів, які використовують балони з киснем та іншими газами.
Станом на 10 лютого 2010 року в області перевірено 58 лікувальних закладів, в т.ч. Тиврівську центральну районну лікарню, Погребищенську центральну районну лікарню, міські клінічні лікарні №2 та №3 у м. Вінниці, Вінницький міський клінічній пологовий будинок №1, Вінницький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни, Вінницьку обласну клінічну інфекційну лікарню, Вінницьку обласну клінічну дитячу лікарню та інші. У перевірених лікувальних закладах виявлено 256 порушень нормативно-правових актів з охорони праці; заборонено робіт, обладнання, балонів — 216, в т.ч. кисневих рамп — 1, балонів — 183. Вилучено з приміщень лікувальних закладів 32 балона. За допущені порушення нормативно-правових актів з охорони праці притягнено до адміністративної відповідальності 32 посадових осіб, із них — 7 керівників медичних закладів.
На усунення виявлених порушень з питань охорони праці при використанні балонів з газом усім керівникам перевірених закладів видані обов’язкові до виконання приписи.
Серед основних порушень — зберігання балонів не у спеціально призначених приміщеннях, зберігання балонів без захисних ковпаків, складські приміщення не відповідають нормативним вимогам, зберігаються разом пусті та наповнені балони, балони зберігаються не закріпленими, відсутні інструкції по безпечній експлуатації газових балонів, не проведено навчання для відповідальних за безпечну експлуатацію посудин під тиском.
Так, під час перевірки Тиврівської центральної районної лікарні виявлено, що завідуючий господарством, який відповідає за обслуговування балонів, не пройшов навчання та перевірку знань з питань безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском. В складському приміщенні наповнені балони зберігаються у вертикальному положенні без насаджених башмаків. Сам склад, де зберігаються балони, не відповідає вимогам правил будови та безпечної експлуатації посудин, які працюють під тиском. Допускається переливання газу з балону в кисневі подушки персоналом, який не пройшов навчання та у місцях не призначених для таких дій.
Під час перевірки Погребищенської центральної районної лікарні було виявлено, що переміщення балонів по території лікарні здійснюється вручну, а не на спеціальних візках. Редуктори кисневих балонів, які знаходяться у хірургічному та терапевтичному відділеннях не пофарбовані в синій колір. Не на всіх кисневих балонах, що зберігаються у металевому складі, встановлено заглушки.
Інспектори управління під час перевірки міської клінічної лікарні №3 у м. Вінниці заборонили використання 9 кисневих балонів. Балони з киснем не зберігаються у спеціальних приміщеннях. Частина балонів зберігалась у приміщенні приймального відділення на відстані менше 1 метра від радіаторів опалення. Балони зберігаються без захисних ковпаків. Манометри, які встановлені на балонах не пройшли перевірки. Працівники, які обслуговують балони з киснем не забезпечені «Правилами будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», інструкціями «При зберіганні балонів з газами», «При транспортуванні балонів».
У Вінницькому обласному госпіталі для інвалідів Вітчизняної війни взагалі не призначено працівника, який відповідає за справний стан і безпечну дію балонів. Склад для зберігання балонів не відповідає вимогам п. 10.3.17. Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском. На балонах з газами, що зберігаються не встановлюються заглушки на бокових штуцерах вентилів.
Заборонено експлуатацію двох кисневих балонів у Вінницькій обласній клінічній дитячій лікарні. Керівництво лікарні не пред’явило дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою та експлуатацію об’єктів з підвищеною небезпекою. Транспортування та зберігання балонів здійснюється без ковпаків. У лікарні зберігався кисневий балон з простроченим терміном технічного опосвідчення.
Позапланові перевірки лікарень продовжуватимуться до 22 лютого 2010 року. Потрібно зазначити, що на території Вінницької області знаходиться 275 лікарняно-профілактичних закладів і 87 з них використовують балони з киснем та іншими газами.